|
Prezentacja wideo wykonana na spotkanie rodu Gołyńskich, jakie odbyło się 25 października 2014 r. w Białołęce.
W czerwcu 2015 r. wykonano II wersję.
![]() Od początku czerwca 2012. rozpoczęło działalność „Towarzystwo Miłośników Ziemi Gołymińskiej”. Osoby zainteresowane działalnością w tym stowarzyszeniu, lub wyrażające jakiekolwiek zainteresowanie współpracą prosimy o kontakt. Materiały do pobrania /pdf/ |
Materiały do pobrania /word/
Regulamin - Deklaracja
OGŁOSZENIA
|
Z Historii Oświaty
Początki oświaty w Gołyminie kształtują się na lata 1778- 1792 kiedy to "Sejm Czteroletni" tworząc samorządy wojewódzkie powiatowe i ziemskie zlecił proboszczom zorganizowanie tzw. "Szkół Parafialnych", były to jednoklasowe szkoły dla dzieci drobnej szlachty i chłopstwa. Pierwsza taka szkoła w Gołyminie mieściła się w drewnianym budynku zwanym "organistówką" znajdującym się na placu po wschodniej stronie kościoła. /Budynek ten stał tu jeszcze w latach 60-tych XX wieku, obecnie na tym terenie jest parking./ Nauczycielami w takich szkołach przeważnie byli kościelni organiści.
W okresie zaboru rosyjskiego Car swoim ukazem przenosi obowiązek utrzymania szkół z parafii na gminy. Wówczas to pojawia się nowa trzyletnia szkoła z polskim językiem nauczania i /teoretycznym/obowiązkiem uczestniczenia wszystkich dzieci w wieku szkolnym. Nazywa się "Gminna Szkoła Elementarna" Po upadku Powstania Styczniowego władze zaborcze zniosły obowiązkowe nauczanie, natomiast wprowadziły do szkół język rosyjski jako obowiązkowy.
Na przełomie XIX i XX gołymińska szkoła została umieszczona w nowym murowanym budynku po zachodniej stronie rynku. Była tu jedna, duża, widna sala i mieszkanie dla nauczyciela. W tym okresie nauczycielami byli: niejaki Czarnecki i Ślubowski a po 1910 roku - Stanisław Gołaszewski. Szkoła wówczas liczyła (w okresie) zimowym ok. 100 uczniów, ponieważ w okresie letnim liczba ta znacznie się zmniejszała.
Po roku 1919 Rząd Polski przekształcił szkoły elementarne w Publiczne Szkoły Powszechne. Wówczas w naszej szkole uczyło dwóch nauczycieli. Wtedy też powstało kilka szkół w sąsiednich wsiach: Garnowie, Gogolach, Ruszkowie, Marciszach, Zawadach i Osieku. Kilka z tych szkół funkcjonowało do lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Od roku 1926 szkoła gołymińska miała sześć a później siedem oddziałów, uczyła w nich czterech nauczycieli. Kierownikiem został syn Stanisława - Piotr Józef Gołaszewski.
Warunki lokalowe poprawiły się od 1932r. Wówczas to, jeden z mieszkańców Gołymina - Stanisław Polak wynajął na potrzeby szkoły cały swój budynek mieszkalny. Pięć lat później, na działce za terenem kościelnym zostaje wybudowana nowa drewniana szkoła. Jest to budynek (jak na owe czasy) bardzo nowoczesny. Posiada osiem dużych jasnych klas, kancelarię i szeroki korytarz.
W czasie okupacji Niemcy rozbierają ten budynek i wyworzą do Gołotczyzny. Jednak po wojnie, staraniem J.P. Gołaszewskiego budynek powrócił na swoje fundamenty i pełnił swoją rolę do lat 80-tych. Drugim budynkiem służącym oświacie po wojnie, był przekształcony na szkołę dwór ziemiański - /obecnie po przebudowie mieści się tu Urząd Gminy/.
Po tragicznej śmierci J.P. Gołaszewskiego w marcu 1946 roku, kierownikiem szkoły zostaje Ignacy Szwejkowski, a następnie Edwarda Tomaszewskiego.
W lata po drugiej wojnie światowej na terenie gminy jest dużo niewielkich obiektów szkolnych. Ośmioklasowe w Gołyminie, Osieku, Garnowie, Gogolach, Gostkowie i czteroklasowych w Zawadach, Ruszkowie, Marciszach i Nasierowie.
W roku 1985 zostaje oddany do użytku obecny budynek szkoły, mieszczący Szkołę Podstawową im. P.J. Gołaszewskiego i przedszkole. Wtedy to nosi ona nazwę Zbiorczej Szkoły Gminnej i zarządza nią Wojciech Jaworowski. Oddanie do użytku tej, nowej dużej szkoły powoduje stopniowy zanik małych wiejskich szkółek. W latach 90-tych budynek zostaje teoretycznie podzielony na dwie szkoły; Szkołę Podstawową zarządzaną przez: Jerzego Bulca, Alicję Śmiecińską, Ewę Małgorzatę Kowalczuk - obecnie Beatę Śmiecińską - i Gimnazjum Publiczne, zarządzane przez; Wiesława Balcerzaka, Wiesławę Pełkę i Izabelę Śliwińską.
22 października 2004 roku szkoła obchodziła swoje 20-lecie. Na uroczystości obecny był syn patrona Andrzej Gołaszewski. /zobacz wideo/
Obecnie jedyną druga szkoła podstawowa na terenie gminy jest Szkoła Podstawowa w Gostkowie.
Zapraszamy do galerii "Historia szkoły"
Nasz Gołymin